Чек дис аут
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeБарајLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 1001 Ноќ

Go down 
3 posters
АвторПорака
Diva

Diva


Мислења : 70
Регистриран : 2010-01-04

1001 Ноќ Empty
ПишувањеПредмет: 1001 Ноќ   1001 Ноќ EmptyЈануари 5th 2010, 19:29

Приметувам дека серијава стана доста популарна, ја гледа секој, дури и оние кои никогаш не сум помислила дека би седнале да гледаат серија. Што мислите вие за оваа серија?

Јас лично не ја гледам (освен кога сум приморана) бидејќи не ми е по вкус. Иста е како шпанска серија само што е туркска и синхронизирана на македонски што мислам дека е најголем минус за серијава. Синхронизацијата и онака не ми се допаѓа, зашто мислам дека тогаш глумата на актерите не може да дојде до израз. Вака ми изгледа како создадена за баби и дедовци (иако сите ја гледаат) 1001 Ноќ 80810
Вратете се на почетокот Go down
Publisher

Publisher


Мислења : 67
Регистриран : 2010-01-02
Возраст : 31

1001 Ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1001 Ноќ   1001 Ноќ EmptyЈануари 5th 2010, 21:45

Не ја гледам ниту јас, иако кај мене дома за време на емитувањето на секоја епизода настанува потполна тишина. Сите пред ТВ и гледаат Шехерезад.
Не ми се допаѓа синхронизацијата, иако мислам дека тоа е главната причина поради која толку луѓе се навлекоа на неа. Синхронизација може да се направи, меѓутоа не вака непрофесионално.
Во репликите не се воведени никакви емоции со што се губи значењето на она што го гледаме, затоа што е тотално различно од она што го слушаме.
Сепак, можно е да е и до приказната што серијава ја прави така популарна. Луѓе кои како што спомна Diva никогаш не гледале серии, за оваа кажуваат дека е доста интересна.
Вратете се на почетокот Go down
https://checkthisout.macedonianforum.net
Tina




Мислења : 3
Регистриран : 2010-01-09
Возраст : 36

1001 Ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1001 Ноќ   1001 Ноќ EmptyЈануари 10th 2010, 02:12

Серијата е многу добра и додека се емитуваше во Турција беше вистински хит. Дури и летово повторно се емитуваше, што е доказ дека своевремено била доста популарна. Турските серии во суштина се доста добри и професионално направени, но проблемот со оваа серија кај нас е во синхронизацијата која е непрофесионална. Да не е синхронизацијата, мислам дека би била далеку подобра. Освен тоа, има доста грешки во преведувањето. Некои работи не треба да се преведат буквално, мора да се пренесат во духот на нашиот јазик за да се избегнат смешни ситуации, како на пример: г-дине Бурхан на сопствениот маж да му речеш сопствениот маж тука, кај нас, ќе предизвика смеа, зафрканции и сл., но таму, кај нив, тоа е сосема нормално и природно.
И така, јас си ја сакам. 1001 Ноќ 877519
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





1001 Ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: 1001 Ноќ   1001 Ноќ Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
1001 Ноќ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Чек дис аут :: Забава и култура :: Филм и ТВ-
Отиди до:  
Free forum | ©phpBB | Free forum support | Report an abuse | Latest discussions